Давайте познайомимося!

У своєму блозі Вас вітає вчитель хімії та біології

Ніжинської гімназії №3
Чернігівської області

Динька Світлана Василівна

svetlanadinka9@gmail.ru

www.facebook.com


Цікаві досліди




Гіпнотизуюча бромнувата кислота

Згідно науці, реакція Бєлоусова-Жаботинського - це «коливальна хімічна реакція», в ході якої «іони металів перехідної групи каталізують окислення різних, зазвичай органічних, відновників бромнуватою кислотою в кислому водному середовищі», що дозволяє «спостерігати неозброєним оком утворення складних просторово-часових структур ». Це наукове пояснення гіпнотичного явища, яке відбувається, якщо кинути трохи брому в кислотний розчин.


 


  Кислота перетворює бром в хімічну речовину під назвою бромід (який набуває зовсім інший відтінок), у свою чергу, бромід швидко перетворюється назад в бром, тому що наукові ельфи, що живуть усередині нього - надто вперті . Реакція повторюється знову і знову, дозволяючи вам нескінченно спостерігати за рухом неймовірних хвилеподібних структур.

Прозорі хімічні речовини миттєво стають чорними

Питання: що станеться, якщо змішати сульфіт натрію, лимонну кислоту і натрію йодид? Правильна відповідь внизу:


 Коли ви змішуєте вищезазначені інгредієнти в певних пропорціях, в кінцевому рахунку виходить примхлива рідина, яка спочатку має прозорий колір, а після різко стає чорною. Цей експеримент називається «Йодний годинник». Попросту кажучи, дана реакція відбувається тоді, коли специфічні компоненти з'єднуються таким чином, щоб їх концентрація поступово змінювалася. Якщо вона досягає певного порогу - рідина набуває чорного кольору.
Але це ще не все. За рахунок зміни пропорції інгредієнтів у вас є можливість отримати зворотну реакцію:



 



 Крім того, за допомогою різних речовин і формул (наприклад, як варіант - реакція Бріггса-Раушера) ви можете створити шизофренічну суміш, яка постійно буде змінювати свій колір з жовтого на блакитний.

  Створення плазми в мікрохвильовці

Ви хочете затіяти з вашим другом щось цікаве, але у вас немає доступу до купи незрозумілих хімічних речовин або елементарних знань, необхідних для того, щоб змішати їх безпечно? Не впадайте у відчай! Все, що вам знадобиться для проведення даного експерименту - це виноград, ніж, склянка і мікрохвильовка. І так, візьміть виноградинку і розріжте її навпіл. Один зі шматочків знову розділіть ножем на дві частини так, щоб ці четвертинки залишилися пов'язаними шкіркою. Помістіть їх в мікрохвильовку і накрийте перевернутим стаканом, включите піч. Потім зробіть крок назад і спостерігайте за тим, як інопланетяни викрадають розрізану ягідку.

  Насправді, те, що відбувається на ваших очах - це один із способів створення дуже незначної кількості плазми. Ще зі школи ви знаєте, що існує три стану речовини: тверде, рідке і газоподібне. Плазма, по суті, є четвертим типом і являє собою іонізований газ, отриманий в результаті перегрівання звичайного газу. Виноградний сік, виявляється, багатий іонами, і тому є одним з найкращих і доступних засобів для проведення простих наукових експериментів.

Тим не менш, будьте обережні, намагаючись створити плазму в мікрохвильовці, оскільки озон, який утворюється всередині склянки, у великих кількостях може бути токсичним!

  Ламінарна течія

Якщо ви змішайте каву з молоком, у вас вийде рідина, яку ви навряд чи коли-небудь знову зможете розділити на складові компоненти. І це стосується всіх речовин, що знаходяться в рідкому стані, вірно? Вірно. Але є таке поняття, як ламінарний плин. Щоб побачити це диво у дії, досить помістити кілька крапель різнокольорових барвників у прозору посудину з кукурудзяним сиропом і акуратно все перемішати ...







 ... А потім знову перемішати в тому ж темпі, але тільки тепер у зворотному напрямку.

Ламінарна течія може відбуватися в будь-яких умовах і з використанням різних типів рідин, проте в даному випадку таке незвичайне явище обумовлене грузлими властивостями кукурудзяного сиропу, який при змішуванні з барвниками утворює різнокольорові шари. Так що, якщо ви так само акуратно і не поспішаючи виконайте дію в зворотному напрямку, все повернеться на колишні місця. Схоже на подорож у часі!

  Запалювання погаслої свічки через димний слід

Цей трюк ви можете спробувати повторити в домашніх умовах без ризику вибуху вітальні або ж всього будинку. Запаліть свічку. Задуйте її і відразу ж піднесіть вогонь до димному сліду. Вітаємо: у вас вийшло, тепер ви справжній майстер вогню.





 Виявляється, між вогнем і свічним воском існує якась любов. І це почуття набагато сильніше, ніж ви думаєте. Неважливо, в якому стані знаходиться віск - рідкому, твердому, газоподібному - вогонь все одно його знайде, наздожене і спалить під три чорти.

  Кристали, які світяться під час дроблення

Перед вами хімічна речовина під назвою европий-тетракіс, яка демонструє ефект тріболюмінесценції. Втім, краще раз побачити, ніж сто разів прочитати.






 Даний ефект виникає при руйнуванні кристалічних тіл завдяки перетворенню кінетичної енергії безпосередньо в світлову.

Якщо ви хочете все це побачити на власні очі, але під рукою у вас немає европия-тетракіс, не біда: підійде навіть самий звичайний цукор. Просто сядьте в темній кімнаті, покладіть в блендер кілька кубиків цукру і насолоджуйтеся красою феєрверку.

  Ще у XVIII столітті, коли багато людей думали, що наукові явища викликають примари або відьми або примари відьом, вчені використовували цей ефект, щоб пожартувати над «простими смертними», розжовуючи в темряві цукор і сміючись над тими, хто втік від них як від вогню .

  Пекельне чудовисько, що з'являється з вулкана

Тіоціанат ртуті (II) - на вигляд безневинний білий порошок, але варто його підпалити, як він тут же перетворюється на міфічне чудовисько, готове поглинути вас і весь світ цілком.










 Друга реакція, зображена нижче, викликана згорянням дихромата амонію, в результаті якого утворюється мініатюрний вулкан.


 
       Ну а що буде, якщо змішати два вищезгаданих хімічних речовини і підпалити їх? Дивіться самі.

  Однак не намагайтеся повторити ці експерименти вдома, оскільки і тіоціанат ртуті (II), і дихромат амонію є дуже токсичними і при згорянні можуть завдати серйозної шкоди вашому здоров'ю. Бережіть себе!

1 коментар:

  1. Кудіна лариса07:08

    Досліди цікаві не тільки юним хімікам. Я також буду їх із задоволенням використовувати.

    ВідповістиВидалити

Для уникнення спаму всі коментарі публікуються після схвалення модератором!
Дякую за Ваші відгуки та пропозиції!

Що подобається мені на уроках хімії?